Казват, че трюфелите могат да „направят жените по-нежни, а мъжете по-приветливи“.
Жан-Антелм Саварин, 1825 г.
…и още
Един добър „Коктейл от трюфели и шампанско“ ще сближи любителите на Свети Валентин!
Трюфелите са документирани като един от най-добрите афродизиаци в света. Въпреки че знаем, че са смятани за афродизиак още от времето на древна Гърция и Рим, не знаем точния произход на тяхната репутация. Днес е общоприето, че голяма част от тяхната привлекателност е тяхната рядкост.
Какво се случва с мозъка ни при изричане на думата трюфел?
Веднага щом се изрече думата, тя събужда похотливи и еротични спомени за усещането след секс. Трюфелите съдържат феромони, които предизвикват силна реакция по един или друг начин. Ароматът им е остър и незабравим, смесица от минерална и животинска секреция с дървесни, земни нотки и нюанси на печени сушени плодове. Имат и леко пиперлив вкус.
Технически те са гъби със симбиотична връзка с корените на определени дървета, трюфелите се срещат само на шепа места по света. И въпреки че ароматът им може да бъде един от най-примамливите афродизиаци за човешкото обоняние, носовете ни не са достатъчно добри, за да открият тези кулинарни изкушения, които растат под земята. Ето защо използваме прасета или кучета, за да ни помагат в търсенето и откриването на трюфели.
Въпреки че кучетата трябва да бъдат обучени да търсят редките лакомства, женските прасета са естествени ловци на трюфели. Ароматът на трюфели е изключително подобен на мъжкия (както при прасетата, така и при хората) феромон. Това е причината съвременната наука да вярва, че трюфелите са толкова успешни като афродизиак.
Но нека не забравяме, че трюфелите са и сред най-здравословните изкушения в света. Научната общност тепърва ще прецени дали тяхната висока концентрация на протеин (необходими за продължителна енергия, ако разбирате какво имаме предвид) или аминокиселините им придават славата на афродизиак. Но ясно е, че хранителният им състав не вреди на потенциала им да накарат сърцето (и няколко други неща) да трептят.
Ястия с трюфел като афродизиак:
Тези от нас, които са имали късмета да опитат земните, фини и леко екзотични нотки на трюфел, могат да почувстват, че привличането е нещо повече от просто аромат или малко протеин. И повярвайте ни, като авторитети в храните афродизиаци, знаем за изненадващо голям брой непоискани разкази от първа ръка за романтични срещи, включващи трюфели. Но не само похотливите италианци със страст споделят твърде много информация…
През цялата история на трюфелите, както черни, така и бели, са били наричани от всички от „диамантите на готварството“ до „тестисите на земята“. Но ние вярваме, че предпазливостта на една стара поговорка най-добре представя афродизиачната привлекателност на трюфелите през вековете: „Онези, които искат да живеят добродетелен живот, трябва да се въздържат от трюфели.“
Трюфелът като афродизиак, антидепресант и източник на стерол
От векове се е смятало, че трюфелите притежават мистични афродизиакални сили. Ценителите на храната определят уханието на трюфели като чувствено и съблазнително. Проучване съобщава, че около 95% от респондентите извън Бахрейн и 72% от респондентите в Бахрейн ядат трюфели по сексуални причини. 5á-Androst-16-en-3-á-ol (андростенол), стероидно съединение, принадлежащо към групата 16-андростени с мирис на мускус, разпознато като феромон, който може да увеличи сексуалната възбуда на жената, коригира настроенията им като покорни, отколкото агресивни, в женския менструален цикъл, и антагонизират тревожността и конвулсиите чрез положително модулиране на GABA рецепторите. Благодарение на приятната си миризма и фармацевтична функция, андростенолът е разработен за парфюм с висока стойност на пазара.
Освен това има потенциал в разработването на лекарства за антидепресия. От плодните тела на T. indicum е изолиран нов полихидрокси стерол гликозид, наречен туберозид, заедно с четири известни ергостана. Тези съединения се приемат като структурни съставки на клетъчните биомембрани и предшественици на стероидните хормони.
Източник на „Трюфелът като афродизиак“: Значението на трюфелите. Текущи тенденции в биотехнологиите и фармацията. том 6 (1) 15-27 януари 2012 г., ISSN 0973-8916 (Печат), 2230-7303 (Онлайн)